Bronz Hindi, Avrupalı ​​sömürgecilerin Amerika’ya getirdiği hindiler ile Amerika’ya geldiklerinde buldukları doğu hindiler arasındaki melezleme sonucunda ortaya çıkan bir hindi türüdür. Amerikan tarihinin en popüler hindi türü olmuştur. Cins adını yanardöner bronz benzeri bir parlaklığa sahip olan tüylerinden almaktadır.

Amerikan Bronz Hindi 1700’lerin sonlarında adı duyulmaya başlansa da ancak ‘Bronz’ adı 1830’lara kadar resmen görünmüyordu. Bronz hindi üreticileri 1800’li yıllar boyunca ırkı standartlaştırmak adına ara sıra vahşi hindilerle melezleme çalışmaları yaptılar. Bronz hindi çeşidi 1874 yılında Amerikan Tavukçuluk Birliği tarafından resmen tanındı.

Bronz hindi ırkı iki ayrı tipe ayrılmıştır. Bunlar Standart Bronz ve Geniş Göğüslü Bronz hindidir. Standart ve Geniş Göğüslü Bronz hindiler arasındaki farklar ya da herhangi bir fark olduğu konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Genel olarak, Standart ve Geniş Göğüslü çeşitlerine sadece Bronz hindi denmektedir.

Bronz Hindi Özellikleri

Bronz hindi, görkemli ve heybetli görünen orta ve büyük ölçekli bir kuştur. Çok güzel kuşlardır ve eşsiz tüyleriyle bilinir. Bu kuşlar, büyük bedenleri için tercih edilmektedir. Büyük olanlar Geniş Göğüslü Bronz Hindi olarak bilinir ve küçük olanlar ise Standart Bronz Hindi denilir. Büyüklük farkının yanı sıra, Standart Bronz Hindi’nin tüyleri genel olarak Geniş Göğüslü Bronz Hindi’ninkinden daha hafiftir ve daha az parlaktır. Her iki çeşit de bakır ve mavi-yeşil tonlarıyla vurgulanan kahverengi bir renge sahiptir ve genel olarak tüyleri yabani hindilere çok benzer.

Olgun Dişi Bronz Hindilerin ortalama canlı vücut ağırlığı 7,5 kg’dır. Olgun erkek Bronz Hindilerin ortalama canlı vücut ağırlığı 13 kg civarındadır. Çoğunlukla et üretimi için yetiştirilir.

Bronz hindiler güçlü ve dayanıklı bir ırktır. Uzun ömürlüdür ve doğal olarak çiftleşirler (ancak bugün büyük boyutlarından dolayı doğal olarak çiftleşme kabiliyetlerini yitirmişlerdir ve bugün var olan Geniş Göğüslü ırkı tamamen suni tohumlama ile çoğaltılmaktadır). Büyümek için nispeten yavaşlar. 21. yüzyılın başlarına dek onlarca yıldır ticari üretim için kullanılmamışlardır. Ancak ırk, ticari hindi endüstrisine, gelişmesinden 20 yıl sonra hakim olmaya devam etmiştir.

Bugün, hem Büyük Göğüslü hem de Standart çeşitler. Geniş Göğüslü çeşidin toplam sayısı günümüzde belirsizdir, ancak Standart çeşitlilik ‘Kritik’ olarak listelenmiştir. Her iki çeşit de et üretiminde kullanılıyor. Bununla birlikte, Bronz Hindinin tam ırk profilini aşağıdaki tabloda gözden geçirebilirsiniz.