GÜNENÇ HAYVANCILIK

50 yılı aşkın süredir

ATAKS

Ataks tavukları, yumurta tavukları arasında yer alır ve genel olarak salma tavuk yetiştiriciliği ile yetiştirilir. Ataks tavukları, diğer tavuk türlerine göre biraz daha fazla yem tüketirler. Ancak çok yumurta verdikleri için diğer tavuk türlerine göre daha verimli olmaktadır. Yaklaşık 110 – 125 gram yem tüketimi yaparlar. Bu tavukların yumurta ağırlığı genellikle 65 ve 75 gram olmakla beraber düzenli olarak kontrollerinin yapılması ve iyi bir şekilde bakımlarının yapılması ile 3 yıla kadar iyi yumurta verimi sağlarlar. Bu yüzden çok fazla yerde kullanımı yapılır. Aynı zamanda tavukların kendi ağırlıkları 2.5 Kg olmaktadır. Normal ve iyi bir beslenmede, ataks tavukları bu kiloda olur. Kötü beslenme şartlarında ise 2 kilo ve hatta altına bile düşebilmektedir. Bu kadar verimli ve önemli olan ataks tavukları için yapılan beslenme düzenine ve kontrollere çok önem verilmelidir. Ataks tavuk ırkları, iki şekilde beslenmek için uygundur. Bunlardan biri salma şeklinde besleme yöntemi iken diğeri yem ile besleme yöntemidir. Bu besleme yöntemlerine göre yıllık üretilen yumurta miktarı değişmektedir. Salma yöntemi ile genellikle 260 ve benzeri sayılarda yumurta üretimi yapılır. Yem ile besleme yönteminde ise 300’e yakın yumurta üretimi yapılabilmektedir. Ataks tavuk ırkı özellikleri incelendiği takdirde bu tavukların hem çok verimli hem de çok faydalı olduğu görülmektedir.
Ataks Tavuklarının Verimli Yapısı;

Ataks tavuk ırkı, çok verimli bir yumurtlama süreci geçirdiği için oldukça fazla yerde kullanılmaktadır. Bakımları iyi yapıldığı takdirde yüksek bir verimlilik ile yumurta elde edilmektedir. Bu tavukların yumurtaları da oldukça faydalıdır. Besin değeri olarak daha iyi olan ataks tavuk yumurtaları, sağlıklı gıda tüketmek isteyenler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Ataks tavuklar aynı zamanda safkan tavuktur. Bu yüzden diğer ırklar ile herhangi bir şekilde birlikteliği sağlanmamalıdır. Başlıca ataks tavuk ırkı özellikleri şu şekilde sıralanır:  • Yüksek yumurta verimi sağlarlar.  • Yumurtaları besin değeri bakımından iyi ve sağlıklı ürünlerdir.  • Salma veya yem ile beslenebilirler.  • Safkandırlar.
Bütün bu özellikler dikkate alındığında, ataks tavuklar hem çok faydalı hem de çok kullanışlı olmaktadır.

Ataks Tavuklarının Sağlıklı Yumurtaları;

Ataks tavuk ırkı tarafından üretilen yumurtalar sağlıklı ve lezzetli olmaktadır. Doğal yumurta olarak da görülebilecek olan bu yumurtalar hem çok faydalıdır hem de çok sağlıklıdır. Bu yüzden çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Ataks Tavuklarının Direnci;

Ataks tavukları çok dirençli canlılardır. Bütün bakım ve iğneleri düzenli olarak yapıldığı takdirde yaklaşık üç yıl boyunca yüksek verimlilik ile yumurtlama yapabilmektedir. Ataks tavuk ırkı özellikleri arasındaki en önemli şey verimliliktir. Doğru beslenme durumunda bu tavuklardan alınan verim ile çok faydalı ve sağlıklı yumurtalara üretilebilir. Aynı zamanda uzun süre boyunca da bu işlem devam ettirilebilir. Bütün özellikleri ile ataks tavuklar, faydalı ve kullanışlı bir şekilde beslenmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: